5 elemes
életmód blog
5 elem
FA ELEM – 5 Elem elmélet
Ilyenkor tavasszal a természettel együtt éledni a legjobb dolog. Sokan érzik azonban magukat kimerültnek tavasszal, sőt még nevet is kapott a tavaszi fáradtság jelensége. A jó hír azonban, hogy a tavasz sokkal inkább az újjáéledés időszaka, és a tavaszi étrenddel sokkal inkább támogathatod magad ebben a megújulásban.
VÍZ ELEM – 5 elem elmélet
A Víz Elem egy igazán titokzatos és nagy mélységeket rejtő Elem az 5 Elem rendszerében. Egyszerre lágy, mégis rendkívül erős. A Víz Elem titokzatos, és ez abból ered, hogy a Lét esszenciális minőségeit rejti, mely a tér-idő tengelyen kívül esve túlmutat a saját életünkön, és a lét teljességébe enged bepillantást.
FÉM ELEM – 5 elem elmélet
A Fém Elem egy nagyon érdekes és sajátos Elem az 5 Elem rendszerében, mely egy új kezdetet jelöl. A Fa Elem a kör elején a születés és újjászületés időszaka és a tavasz kapcsolódik hozzá. A Fém Elem viszont a kezdet és a vég határán egy olyan határmezsgye, ami egyszerre jelöli ki valaminek a végét és a kezdetét.
Föld elem – 5 elem elmélet
A Föld Elem az 5 Elem rendszerében harmonizáló és stabilitást biztosító szerepet tölt be. Fontos szerepe van a Yin és Yang egyensúlyának fenntartásában, és ezáltal a szervezet működésének harmonizálásában.
TŰZ ELEM – 5 elem elmélet
Az 5 Elem sajátosságairól szóló sorozatunkban ezúttal a Tűz Elemről lesz szó. A nyári, meleg, napsütötte hónapok a Tűz Elem időszakába tartoznak. Ilyenkor általában meleg van, sokat süt a nap, hosszúak a nappalok, a természet bőkezűen kínálja a zöldségeit és gyümölcseit.
5 ELEM – színes és lehetőségekkel teli
Az 5 Elem rendszere egymáshoz hasonló jelenségeket rendez csoportba, és megmutatja a hasonlóságukat. Így kerül egy csoportba a Fa Elem a tavasszal, a zöld színnel, a savanyú ízzel, a gyermekkorral, a kezdettel, a rügyező fákkal, a csírázó növényekkel.
Csikung
TÖBB ENERGIA, JOBB ANYAGCSERE ÉS NYUGALOM – a helyes légzés nyugati nézőpontból és a kínai gyógyászat szemszögéből
Egyre több szakértő, orvos és terapeuta foglalkozik a helyes légzés élettani szerepével. Egyértelműen azt mutatják az utóbbi évtizedek kiterjedt kutatásai, hogy az régi kultúrák hagyományos módszerei – jóga, csikung, tájcsi, meditáció – nem véletlenül tekintették a helyes légzés elsajátítását alapvető fontosságúnak a gyakorlás kezdeti fázisában.
LAZITÓ GYAKORLAT – Váll, kar, gerinc, csípő lazítás
Ha egyszerűen akarnánk megközelíteni a kínai gyógyászatot, akkor azt is mondhatnánk, hogy a fő cél a csí (qi) áramlásának fenntartása. A feszültségek hosszú távon fájó testterületekként jelennek meg. Ezt nem akarjuk megvárni, ezért mozgunk, nyújtunk, lazítunk.
VESÉK ERŐSÍTÉSE CSIKUNGGAL – 3 egyszerű gyakorlat (videó)
A derék, a medencetájék, a térdek, az alhas és a lábak olyan testterületek, amelyek a Vesékhez tartoznak, ezért hideg időben rendszerint ezek kezdenek el fázni leghamarabb.
BESZÉLGETÉSEK VELÜNK – Csikungról (qigongról)
Most egy videót vettünk fel, amiben Gábor a csikungos élményeiről mesél: Miért kezdett el annak idején csikungozni? Milyen jótékony hatásait tapasztalta magán? Emellett a csikung különféle ágairól, a csikung sajátosságairól is beszélt.
TAVASZI FÁRADTSÁG ELLEN- Máj qigong gyakorlat
Mi reggelente qigongozni (ejtsd: csikungozni) szoktunk, ami két szempontból is nagyon hasznos: egyrészt alaposan átmozgatja a testet, másrészt pedig nemcsak testi szinten, hanem energetikai szinten is hat. A Qigong ugyanis a Qivel dolgozik, serkenti az áramlását a testben, oldja a Qi blokkokat, így reggeli mozgásformának kifejezetten nagyon jó.
Interjúk
OTTHONI KOMPOSZTÁLÁS – beszélgetés Udvarnoki Tündével
Bevallom őszintén, tudtam, hogy a komposztálás fontos, de valójában ez a beszélgetés döbbentett rá igazán, hogy mennyire. Nem voltam tisztában a kibodott ételhulladék mennyiségével, és kicsit le is taglózott a szám…
GYERMEKEK EGÉSZSÉGES ÉTRENDJE – beszélgetés Dénes Dórával
Az egyik kedvenc magyar blogom szerzőjével találkozhattok most. Nagyon szeretem, hogy élhető, mégis izgalmas recepteket oszt meg a weboldalán, és közben arra is figyel, hogy gyerekbarát legyen a recept. Dénes Dóra három gyermek anyukájaként vezeti hétről hétre az edespofa.hu weboldalt…
GYÁSZFELDOLGOZÁS – Beszélgetés Mlinárik Andreával mentálhigiénés szakemberrel
A mai beszélgetőpartnerem Mlinárik Andrea mentálhigiénés szakember, akivel a veszteségekről beszélgettünk. Azért hívtam meg ide beszélgetőpartnerül, hogy egy olyan módszert mutathasson be, amely segít kapcsolódni az érzéseinkhez, és őszinteségre tanít.
FERMENTÁLJ! BESZÉLGETÉS KIRÁLY ÁGIVAL
Király Ágival a Fermentor blog alapítójával beszélgettem, akivel most találkoztunk először, de olyan volt vele csevegni, mintha ezer éve ismernénk egymást. Sok minden szóba került….
TERMÉSZETKÖZELISÉG AZ ÉTRENDBEN ÉS AZ ÉLETBEN – beszélgetés Gelniczky Lucával
Gelniczky Lucával felvett beszélgetésünket, aki nem csupán az 5 Elemes Érendről beszél a videóban, hanem arról is, hogy milyen hasonlóságokat fedez fel nap mint nap a nagyon természetközeli olasz férje és az 5 Elemes Étrend hozzáállásában.
MEGVALÓSÍTHATÓ ÉTREND GYERMEKEK MELLETT – beszélgetés Gelniczky Sárával
Az étkezés mint családi esemény, a vidámság és a meghitt beszélgetések helyszíne egy fontos eleme az étkezésnek – legalább annyira fontos elem az étkezésekkor a jó családi atmoszféra, mint az, hogy mit eszünk.