SÓSKA – leves, szósz, pite, pesztó, saláta

2021. április 16. | Receptek

Megosztó zöldség a sóska. Eddig is ezt gondoltam, de amióta a facebook csoportban feltettem a kérdést, hogy ki mit készít belőle, azóta még inkább azt gondolom, hogy a sóska is egy azon zöldségek közül, amit valaki vagy szeret, vagy utál. Gáborral tettem tizenöt éve egy kísérletet. Azt állította, hogy nem szereti a sóskát, a kísérlet kapcsán viszont arra kellett rájönnünk, hogy nem a sóskával van a baja, hanem a cukros sóskaszósz állagával és ízével. Amint más formában készítettem el neki a sóskát – pesztóként napraforgómaggal turmixolva, tejszínes szószként, levesben betétként, pitébe sütve –, máris nem volt vele semmi baja. Sőt! Na jó, azt nem mondom, hogy magától eszébe jut sóskás pitét vagy levest rendelni ebédre, de ha készítek valamit belőle, akkor nagyon ízlik neki. Azt tapasztalom, hogy ezzel nincs egyedül: sokszor nem magát az alapanyagot nem szeretjük, hanem az állagát vagy az ízesítését egy adott ételben.

TAVASZ – savanyú és zöld

A sóska igazi tavaszi nagyágyú, és az első zöldségek egyike, ami kibújik. A tavaszhoz nagyon illik: zöld és a savanyú, mindkét tulajdonsága a Fa Elemhez kapcsolja. Mivel valóban nagyon savanyú, ezért a magyar konyhában bevett szokás cukrot tenni hozzá. Én inkább más édes ízű alapanyagokkal szoktam kiegyensúlyozni a savanyú ízét: krumpli, napraforgómag, tökmag, dió, tojás sokat profitálnak a sóska savanyúságából.

A sóska másik nagy trükkje szerintem az, hogy ne főzzük túl, mert beszürkül. A szép és nagyon élénk zöld színe akkor érvényesül, ha alacsony hőfokon pároljuk és főzzük, a zsenge tavaszi levelek pedig nyersen is nagyon jók kevert salátákban vagy zöldséglevesekben fűszerként, savanyítóként.

PITE, SZÓSZ, LEVES, PESZTÓ, SALÁTA

A magyar hagyományos receptekben a sóskát gyakran társítják tejszínnel, tojással, krumplival – egyrészt a zsír, másrészt az alapanyagok semlegesen édes íze egyensúlyozza ki a sóska savasságát és savanyúságát. Ugyanezt találtam az olasz és francia klasszikus receptekben is, ahol ezek mellett zsíros halakkal, kecskesajttal tálalják.

Mi legtöbbször salátába keverve, pesztóként vagy levesek ízesítésére használjuk, illetve nagy felfedezésem a spenótos pite sóskával, melynek itt találod a receptjét:

https://5elemes.hu/zoldsegespite-soskaval-vagy-spenottal/

SÓSKA HATÁSA

A kínai gyógyászatban a vadon termő sóska gyökerét használják gyógynövényként, melyből szárítva teát főznek. Ilyen formában elsősorban a mérgek kivezetésére használatos, különösen bőrbetegségek esetén.

A sóska levelét és szárát kis mennyiségben és elsősorban ízesítőként használják. Hőhatása frissítő, savanyú ízű, és elsősorban a Májra hat: mozgatja a pangó Qit, hűti a Hőséget. Mivel oxálsavban gazdag, ami nagy mennyiségben lerakódhat és a veséket károsíthatja, illetve ízületi, anyagcsere-problémákat, a nyálkahártyák gyulladását fokozhatja, ezért érdemes odafigyelni a mennyiségre. Különösen azok számára fontos ez, akik hajlamosak vesekő-képződésre, ízületi problémákra. Elsősorban a szabad oxálsavak tudnak problémát okozni, melyek tejjel leköthetőek. Ahhoz, hogy valóban problémát okozzanak, olyan hatalmas mennyiséget kellene megenni, melyet egy átlagos tavaszi étrendben nem igazán tudunk bevinni, még rendszeres sóska, spenót és rebarbara fogyasztás mellett sem. A sóska mellett a rebarbarában, a spenótban és a cékla szárában van nagyobb mennyiségű oxálsav. Ha ezekből tavasszal hetente 1-2 alkalommal eszünk, akkor kiegyensúlyozott étrend mellett csak akkor okozhatnak problémát, ha eleve van valamilyen tünetünk, melyet súlyosbíthat.

SÓSKA-PESZTÓ TÖKMAGGAL

A sóskából készült krémet vagy pesztót azért szeretem leginkább, mert nagyon sokféleképpen bevethető. Legtöbbször tavaszi zöldséglevesekbe szoktuk tenni ízesítőnek, amitől egy egyszerű zöldségleves is színes és üde lesz. Remek kiegészítője azonban a sült édesburgonyának, a főtt krumplinak, a krumplisalátának vagy egy egyszerű papírban párolt halnak is.

5 ELEM A PESZTÓBAN

A tökmag édeskés íze jól ellensúlyozza a sóska savanyúságát, és az 5 Elem elve alapján így a savanyú (Fa Elem) és az édes (Föld Elem) mellé mindenképpen szükségünk van még a harmóniához valamilyen csípős Fém Elemű alapanyagra – pl. fokhagymára vagy medvehagymára –, a Tűz Elemhez tartozó alapanyagra, ami itt az enyhén kesernyés olívaolaj, és sóra, ami a Víz Elemhez tartozik.

5 Elem magazin!

Szezonális étrend, irányelvek, alapanyagok hatásai és felhasználása

 

Egészséges életmód szezonálisan

Recept nyomtatása

SÓSKA-PESZTÓ TÖKMAGGAL

Hozzávalók 4 személyre

  • 20 dkg sóska (Fa), megmosva és lecsöpögtetve
  • 4 evőkanál olívaolaj (Tűz-Föld)
  • 1 teáskanál só (Víz)
  • 10 dkg tökmag vagy napraforgómag (Föld), száraz serpenyőben megpirítva (Tűz)
  • 1 cikk fokhagyma vagy 3 dkg medvehagyma (Fém)

Elkészítés

  1. A hozzávalókat tedd egy mély edénybe, és botmixerrel pürésítsd.
  2. Kóstold meg, és igazíts az ízeken ízlés szerint.

 

Tálalás

  • Majonéz helyett krumplisalátához szószként.
  • Sütőpapírban párolt halra.
  • Párolt zöldséghez, főtt krumplihoz ízesítőként.
  • Zöldséglevesben ízesítőként.

HA ÉRDEKESNEK ÉS HASZNOSNAK TALÁLTAD A CIKKET, OSZD MEG A BARÁTAIDDAL, CSALÁDODDAL, HOGY ŐK IS TANULJANAK ÉS FEJLŐDJENEK.

5 Elem magazin!

Szezonális étrend, irányelvek, alapanyagok hatásai és felhasználása

 

Egészséges életmód szezonálisan

Pin It on Pinterest

Share This