ŐSZ HAJSZÁLAK ELLEN SZEZÁMMAG?: Feketeszezámmag-kapucsínó – 5 hozzávaló 35 perc alatt

2018. január 13. | Receptek

Az egyik tanárom – Susanne Peroutka -, akitől a az 5 Elem módszerét tanultam a táplálkozásban nagyon energikus és karakán hölgy a mai napig.

Nem tudom pontosan, hogy hány éves, de biztosan hatvan felett van jó pár évvel, és abból látszik, hogy nincs festve a haja, hogy van néhány (tényleg csupán néhány) ősz hajszála. Egy év után nem bírtuk tovább a kedves barátnőmmel és padtársammal, és megkérdeztük tőle, hogy mi a titka. Kiderült, hogy valóban nem festi a haját, mert minek…:), és azt válaszolta, hogy a jó étrend mellett a fekete szezámmag a fő ellenszere az ősz hajszálak ellen. Minden nap minimum 1 evőkanállal eszik belőle. Innen jött az ötlet, hogy készítsek belőle egy finom italt.

Ez a feketeszezámmagból főzött ital természetesen nem kávé,

ami miatt mégis feljogosítva éreztem magam arra, hogy kapucsínónak nevezzem, az egyszerűen néhány olyan tulajdonsága, ami nagyon hasonlóvá teszi a tejjel készült fekete italokhoz: fekete, kellemesen keserű, tejjel készítve krémesen édeskés-kesernyés délutáni kikapcsolós italt lehet készíteni belőle. Sokszor keresek ilyen típusú italokat azok számára, akik szeretnek kávézni, mégis szeretnének kevesebbet inni belőle, mert érzik, hogy sok vagy esetleg nem olyan jó nekik.

A legtöbb ember számára ugyanis a kávé nem a hatása, hanem az érzelmi tartalma és az élmény miatt fontos.

Amiket ilyenkor hallok: egyedül lehetek a meleg csészémmel, kikapcsolhatok 5-10 percre, amíg megiszom, habos és krémes, kesernyés-édes, elég nagy mennyiség ahhoz, hogy akár egy fél órát is eltrécselhessek felette a barátnőmmel… És még sorolhatnám. Ezt az élményt pedig ez a fekete szezámmag kapucsínó megadja. Szerintem legalábbis. Ráadásul míg a kávé szárító hatása erős, és sajnos tejjel sem ellensúlyozható, addig a fekete szezámmag éppen ellenkezőleg hat: táplálja a Vért. Hogy ez mit is jelent valójában, alább írok részletesebben.

Próbáld ki, és nagyon örülök, ha megosztod kommentben, hogy neked bevállt-e…

A kávé mindig nagy kérdés sokak számára: jó-e vagy sem.

Fontos azonban látnunk, hogy nem ez a legfontosabb kérdés, hanem sokkal inkább azt a kérdést kell feltennünk, hogy NEKÜNK személy szerint jó-e a kávé vagy sem.

Bevallom, hogy én magam is nagyon szeretem a kávé erősen keserű ízét, és legszívesebben ezért erős esszpresszóként vagy újabban cold brew-ként, esetleg filterkávéként iszom - ha iszom. Észrevettem ugyanis, hogy nekem kifejezetten nem jó a kávé: sem a gyomrom nem nagyon bírja a folyamatos kávézást (napi 1x sem), könnyebben kibillenek a stabilitásból, plusz az emésztésemet is megbillenti és felgyorsítja.

Akkor iszom ezért csak kávét, amikor egy nagyon jó kávézóba térek be - tehát kivételes alkalmakkor. Ha szeretnél olvasni a kávé hatásairól, akkor az egészséges a kávé vagy sem című korábbi blogbejegyzésemet olvasd el, amiben részletesen írok a kávé hatásairól, és arra is kitérek, hogy kinek lehet jó a kávé, és kinek érdemes mindenképpen kerülnie.

A fekete szezámmag egy különösen hatékony alapanyag a Vér táplálására.

A Vér táplálása különösen nők számára nagyon fontos, hiszen a nők havonta rendszeresen veszítenek belőle, ráadásul a szülés(ek) során is ugyanezzel a veszteséggel kell számolni.

A kínaiak úgy tartják, hogy a nők  kincse a Vér. A vér táplálása azonban mindenki számára fontos, mégpedig leginkább azért, mert legtöbbünk nagyon sok időt tölt számítógép előtt, ami különösen erősen szárítja a Vért.

Honnan tudhatod, hogy Vér Hiányos problémáid vannak? Ezekre a tünetekre figyelj oda különösen:

  • száraz szem, homályos látás, farkasvakság, fényre érzékenyek a szemeid, fekete elmosódó foltok úszkálnak a látómeződben
  • sápadt vagy, sápadt a szád
  • gyakran begörcsölnek az izmaid
  • gyakran ok nélkül elzsibbadnak a végtagjaid
  • szárazság, töredezés: bőr, haj, körmök, szem
  • száraz széklet
  • hajhullás
  • előfordul, hogy szédülsz
  • nehezen alszol el, sokat álmodsz, nyugtalanok az éjszakáid
  • érzelmileg: könnyen sírsz, esetleg instabil vagy érzelmileg, labilis vagy, könnyen megbántódsz, sokszor vagy ideges, nyugtalan

 

Ha tapasztalod magadon ezeket a tüneteket,

különösen ha több is van közülük, vagy esetleg súlyosak, akkor a napi fekete-szezámmag-adag segíthet ugyan, de teljes mértékben nem fogja megoldani a problémáidat. Ami sokat segíthet azonban, ha az étrendeden és a szokásaidon változtatsz: 

 

  1. Minden nap eszel legalább egyszer levest. A leves a leghatékonyabb vértápláló. 
  2. Elhagyod a csípős-forrósító fűszereket, alapanyagokat az étrendedből: sok hagyma, fokhagyma, csili, csípős paprika, fahéj, bors, füstölt ételek stb.
  3. Elhagyod a kávét, a fekete-teát, vagy csak alaposan csökkented a napi adagodat.
  4. Kevesebb alkoholt iszol, különösen az égetett szeszt és a vörösbort szorítsd vissza.
  5. Száraz ételek helyett - szendvics, kenyér, puffasztott rizs -, szószos, leveses, főtt ételeket eszel: reggelire kását, levest, vagy tojás párolt zöldséggel, vacsorára levest

Ezt a receptet egy nagyon szép és kedves blogon találtam, és adaptáltam egy kicsit az ízlésemnek megfelelően. Már régóta ismerem, de mostanában váltam csak rendszeres olvasójává a Golubka Kitchen című blognak, amit egy nagyon érdekes páros ír: anya és lánya. Anya - az anyukát így hívják…:) - Szentpéterváron él, és a tartalomért felelős, a lánya pedig New Yorkban él, és a fotókat készíti általában, illetve néha recepteket is megoszt. 

Recept nyomtatása

5 Elem magazin!

Szezonális étrend, irányelvek, alapanyagok hatásai és felhasználása

 

Egészséges életmód szezonálisan

RECEPT

FEKETESZEZÁMMAG-KAPUCSÍNÓ

Hozzávalók 2 adaghoz

  • 4-7 dkg fekete szezámmag
  • 1 nagy királydatolya vagy 2-3 kisebb datolya (elhagyható)
  • 5 dl víz
  • 1 dl mandulatej
  • Opcionálisan: 1/4 rúd vanília kettévágva vagy 1/2 csapott teáskanál őrölt vanília
  1. Egy lábasban tedd fel főni a feketeszezámmagot, a vizet (és a datolyát). Ha használsz vaníliát, azt is tedd az elején a főzetbe. Forrald fel, és közepesen alacsony lángon lefedve főzd 30 percig.
  2. Vedd le a tűzről, botmixerrel pürésítsd benne a datolyát, majd szűrd le, és fogd fel a sűrűjét. (Ez a szezámmagot jól használhatod a reggeli kásádban vagy energiagolyóban.)
  3. A mandulatejet melegítsd fel, és egy habverővel habosítsd fel.
  4. Öntsd két csészébe a feketeszezám-főzetet, kanalazd rá a habos mandulatejet, és melegen fogyaszd.

A SZEZÁMMAG HATÁSA A HAGYOMÁNYOS KÍNAI GYÓGYÍTÁS SZERINT

  • keserű-édes ízű,  semleges hatású

Hatása:

  • korai őszülés, csontritkulás, mély-morajló fülzúgás, terméketlenség, gyenge spermiumok esetén táplálja az Esszenciát
  • vérszegénység, Vér Hiány, homályos látás, hajhullás, szédülés, száraz és hervadt bőr, töredező körmök és haj, zsibbadó végtagok esetén táplálja a Vért
  • testnedvek hiánya, száraz tünetek, alvászavarok, álmatlanság, csontritkulás, korai őszülés, változó kori tünetek, klimax esetén tonizálja a Yint

HA ÉRDEKESNEK ÉS HASZNOSNAK TALÁLTAD A CIKKET, OSZD MEG A BARÁTAIDDAL, CSALÁDODDAL, HOGY ŐK IS TANULJANAK ÉS FEJLŐDJENEK.

5 Elem magazin!

Szezonális étrend, irányelvek, alapanyagok hatásai és felhasználása

 

Egészséges életmód szezonálisan

Pin It on Pinterest

Share This