TÁPLÁLÓ REGGELIK – Édes gabona-reggeli kölesből

2016. január 31. | Receptek

Az édes gabona-reggeli egyre elterjedtebb. Sokan szeretik és fogyasztják is, és talán a meleg reggeli e formájáról gondolják legtöbben, hogy egészséges. A gyermekek is szívesen megeszik általában, ezért az egész család számára alternatívát jelenthet - feltéve, ha tudunk édeset enni reggelire. Mindenféle variációban készíthetjük, nincs túl sok szabály, csak a fantáziánk szabhat határt a variációknak.

Nem mindenki tud azonban édeset enni reggelire, és ezt érdemes szem előtt tartani. Sokan vannak, akiknél a kása állaga is kiveri a biztosítékot. Jó néhány évig főztem tréningeken és edzőtáborokban, ahol az étlap összeállításánál az volt a fő szempontom, hogy szezonális ételekből tápláló és könnyen emészthető ételeket készítsek az emberek számára. Feltűnő tapasztalatom, hogy az emberek kb. fele rajong a meleg édes kása-reggeliért (nekik soha nem tudtam eleget főzni), a csoport másik fele azonban kifejezetten utálja a kásákat. Ezt a család reggelijénél is érdemes figyelembe venni: ne erőltessünk senkire semmit rá! Én például kifejezetten nem érzem jól magam egy édes reggeli után, és nemhogy energiát adna, de inkább fáradtnak érzem magam tőle. Ezért is indítom most el ezt a rovatot. A CÉL: mindenki találja meg a számára legmegfelelőbb formáját a reggelinek. Lesz alternatíva reggelizni nem szeretők számára is…

Az egészséges reggeli négy alapvető alkotóelemből áll: szénhidrát, fehérje, zsír/olaj és gyümölcs vagy zöldség. A szénhidrátok energiával látnak el minket, a megfelelő fehérjemennyiséget magok, dió- és mogyorófélék, gombák, hüvelyesek és/vagy tojás illetve egy kevés főtt hús biztosítják, a gyümölcs és a zöldség pedig már a reggelinél gondoskodnak a színpompás és ízgazdag tányérról, mely gyönyörködteti a szemet és az ízlelőbimbókat. Vitaminban, ásványi anyagokban és másodlagos növényi hatóanyagokban illetve növényi rostokban gazdag táplálékot veszünk így magunkhoz, mely segíti a hatékony emésztést. Zsírokat hidegen sajtolt olajok formájában, nyersen fogyasszunk, melyek esszenciális zsírsavai elengedhetetlenek a test egészséges működéséhez.

Az alapanyagok hatóanyagai mellett az elkészítés módja is fontos szerepet játszik, amire érdemes odafigyelnünk. Ha hideg tejbe áztatott nyers gabonapehelyhet töltünk a gyomrunkba reggel, akkor a testünknek ezt fel kell melegítenie ahhoz, hogy meg tudja emészteni. Még az is lehet, hogy az oly egészségesnek hitt reggelink után nem érezzük magunkat sem energikusnak, sem pedig elégedettnek. Pedig pontosan erről szólna az evés: okozzon örömöt és érezzük magunkat jól tőle. Ez a legfontosabb!

Az emésztési folyamatot egy tűzön rotyogó lábas képével mutathatjuk meg legjobban: a gyomor felel meg a lábasnak, és ebben emésztődik/fő a táplálék. Ha reggel a gyomrunkba valami meleg étel kerül, akkor nincs szükség plusz emésztőtűzre a bevitt táplálék megmelegítéséhez és feldolgozásához. Nem az emésztésre megy el tehát az energia a nap kezdetén, hanem épp ellenkezőleg: a meleg ételből hamar energiát tud meríteni a test. Főzzük meg a „műzlinket” tehát!

Recept nyomtatása

MÁKOS KÖLESKÁSA GYÜMÖLCSÖKKEL
Hozzávalók 2 főre

Mákos köleskásához

  • 10 dkg köles, megmosva, lecsöpögtetve és kétszeres mennyiségű vízben megfőzve
  • 3 evőkanál mák, szárazon megpirítva és frissen megőrölve / 1 teáskanál kakaópor
  • 2 dl rizs- vagy mandulatej
  • 1 csipetnyi só
  • 1/2 bio(!) citrom frissen reszelt héja
  • 2 evőkanál frissen facsart citromlé
  • 2 evőkanál jó minőségű, hidegen sajtolt olaj (pl. mogyoró- vagy szőlőmag)
  • méz vagy juharszirup (ízlés szerint)
  • 20 dkg friss gyümölcs, amit szezonálisan válassz

A kölest öntsd fel a rizs-/mandulatejjel, add hozzá a fűszereket (kardamom, vanília, citromhéj, só), keverd bele a mákot, és kavargatva melegítsd fel.
Tálald ki tányérokba, tetején rendezd el a gyümölcsöt, locsoljd meg olajjal, citromlével és juharsziruppal vagy mézzel.

Tippek
Télen a főtt köles helyett használhatunk zabpelyhet.

Gyümölcsök
Télen párold meg vajon a gyümölcsöket vagy készíts kompótot.
Nyáron a párolt gyümölcs helyett tálald a kásádat nyers gyümölccsel (eperrel, málnával, áfonyával, szederrel vagy éppen, ami szezonális): 20 dkg gyümölcsöt ossz ketté, és a felét keverd a kásához, a többit pedig a tetjére tedd.

Párolt gyümölcs

  • 20 dkg szezonális gyümölcs (alma, körte, bogyós gyümölcsök)
  • 5 dkg vaj / 1 teáskanál kókuszzsír
  • ½ vaníliarúd kikapart magja
  • 4 zöld kardamom mozsárban frissen őrölt magjai
  • kevés frissen reszelt szerecsendió
  • 1/2 teáskanál frissen reszelt gyömbér

A szezonális gyümölcsöt vágd falatnyi darabokra (ha nagyobb darab gyümölcsről van szó). Az almára önts 2 evőkanál citromlevet, hogy ne barnuljon be, és forgasd össze. A vajat/kókuszzsírt olvaszd felmeg egy serpenyőben, a fűszerek felével (szerecsendió, vanília, kardamom, gyömbér) fedő alatt párold 4-5 percig. Vedd le a tűzről, és tálalásig tedd félre.
Vajon/kókuszzsíron pároljás helyett 2 dl vízben fedő alatt 3-4 perc alatt puhára is párolhatod a gyümölcsöt.

HA ÉRDEKESNEK ÉS HASZNOSNAK TALÁLTAD A CIKKET, OSZD MEG A BARÁTAIDDAL, CSALÁDODDAL, HOGY ŐK IS TANULJANAK ÉS FEJLŐDJENEK.

TUDJ MEG MÉG TÖBBET!

TÉRKÉP AZ EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁSHOZ HÓNAPRÓL HÓNAPRA: alapanyagok leírásával, szezonális receptekkel, évszakok étrendjével és még sok minden mással.
Tanuld meg, hogy melyik évszakban, hogyan jó étkezni. Készen kapsz hozzá minden tudást és receptet. Ilyen és ehhez hasonló, egyszerűen alkalmazható recpteket és tudást találsz az 5 Elem magazinban.

Pin It on Pinterest

Share This