KINEK JÓk az olajos magok?: irányelvek, felhasználás, hatások

2017. október 08. | Blog

Az olajos magok elsősorban az őszi és téli étrendünk fontos alapanyagai. Abban tűnnek ki, hogy nagyon táplálóak, magas a zsír- és a fehérjetartalmuk. Az olajos magokban nagy mennyiségben található fehérje, ásványi anyagok (kalcium, magnézium, foszfor), nyomelemek (vas, cink, mangán, réz, szelén), illetve vitaminok (leginkább E-vitamin, ami idegvédőként és immunerősítő antioxidánsként működik). Akkor van szükség tehát elsősorban olajos magokra nagyobb mennyiségben, ha az alkatunknál fogva több zsírra és tápanyagra van szükségünk. A sovány, száraz típusú problémákkal küzdők számára – száraz bőr és nyálkahártyák például – jó elsősorban: hatékonyan táplálnak, a magas zsírtartalom ellensúlyozza a száraz problémákat, emellett pedig stabilizálja az idegrendszert is.  A mennyiségre nagyon érdemes odafigyelni a magas zsírtartalom miatt, illetve az alkatunknak megfelelő magot kiválasztani.

ÍGY KÉSZÍTSD ELŐ, ÍGY TÁROLD, ÍGY FOGYASZD

ELŐKÉSZÍTÉS: Az olajos magok és a belőlük készült ételek zsírosságuk miatt nehezen emészthetőek. Érdemes mindig áztatva és megfőzve vagy aprítva illetve krémesítve fogyasztani őket. Az áztatás hatására az olajos magokban lévő enzimek aktiválódni kezdenek. Ez tulajdonképpen egy csírázási folyamat, mivel az áztatás segít aktiválni a magokban lévő enzimeket, és így a tápanyagok sokkal könnyebben hozzáférhetőek lesznek az emberi emésztés számára. Némely magot ezután érdemes még szárazon megpirítani – pl. napraforgómag, mandula, törökmogyoró –, illetve nagy teljesítményű robotgépben krémek, magtejek is készülhetnek belőlük. Mind a növényi tejeket, mind pedig a magkrémeket sokkal olcsóbban elő lehet állítani otthoni körülmények között. A tejek előállításához elegendő egy turmixgép vagy egy botmixer. A magkrémekhez viszont szükséges egy nagyon jó teljesítményű konyhai robotgép, mert csak így kaphatunk a bolti magkrémekhez hasonló krémes állagot.

 

  • MAGOK:

    hántolt tökmag, hántolt napraforgómag
    Áztatás: 2-5 óra
    A magokat tedd egy tiszta üvegbe, mosd át, szűrd le és öntsd fel 3x mennyiségű vízzel. Keverd meg, hogy biztosan minden magot érje a víz. Áztasd 2-5 órán keresztül szobahőmérsékleten. Szűrd le egy szűrővel.
    Felhasználás: Az áztatás után szárítsd meg a magokat, majd forró serpenyőben pirítsd meg. Használhatod magtejek vagy magkrémek készítéséhez, vagy szórhatod salátákra, de le is darálhatod közvetlenül felhasználás előtt.

  • DIÓ ÉS MOGYORÓFÉLÉK:

    törökmogyoró, mandula, dió
    Áztatás: 2×24 óra 3x mennyiségű vízben, kevés sóval (1 liter vízhez ¼ teáskanál só). Az első 24 óra után szűrd le, majd újra töltsd fel friss vízzel 24 órára. Ha kevés sót adsz az áztatóvízhez, semlegesíti a fitinsavakat.
    Tárolás: Szűrd le, öblítsd át, és lezárva hűtőben tárolod 1 hétig. Vagy szűrés és öblítés után vastag falú serpenyőben pirítsd közepes lángon kb. 15 percig, 1-2 percenként rázogatva.

 

 

TÁROLÁS:

Az olajos magokban lévő zsírsavak könnyen avasodnak (oxidálódnak), ezért leginkább héjastul érdemes tárolni őket. Ha tisztított magokat vásárolsz, mindig tartsd zárt és sötét üvegben, hűvös helyen.

FOGYASZTÁSUK: 

Olajos magokat magas zsírtartalmuk miatt érdemes alacsony szénhidráttartalmú zöld leveles zöldségekkel, vagy gyümölcsökkel fogyasztani. Ez különösen igaz azokra, akiknek gyengébb az emésztése. Jó kiegészítője az olajos mag a hüvelyeseknek is, mert bennük lévő zsír segíti a hüvelyesek emésztését.

A Hagyományos Kínai Gyógyítás terápiás céllal is gyakran használja az olajos magokat és a belőlük készült magkrémeket: táplálják a Yint, a Qit, nedvesítik a beleket, ezen kívül a legtöbb mag illetve dióféle oldja és kivezeti a nedvességet és a nyálkát, táplálja a Vért. 

Fontos! Gyenge emésztés esetén az olajos magokban lévő nehezen emészthető zsírokból nyálka képződik, ami aztán a vastagbél falán lerakódva gyulladásokhoz vezet. Ez a nyálkával kísért gyulladás nyilvánul meg gyulladt bőr és pattanások formájában. Kisgyermekeknél is érdemes odafigyelni erre, ha nyálkás problémákkal küszködik (gyakori nátha például). Ebben az esetben korlátozzuk az olajos magok mennyiségét, és például az alternatív tejek közül az olajos magokból készült tejek helyett a gabonatejeket használjuk (rizstej, zabtej).

5 Elem magazin!

Szezonális étrend, irányelvek, alapanyagok hatásai és felhasználása

 

Egészséges életmód szezonálisan

DIÓ

  • melegítő hatású, édes-keserű ízű
  • legfőbb hatásterülete a Vesék Yangjának táplálása: lumbágó, gyenge hát, hátfájás, derékfájás, térdek gyengesége vagy fájdalma, hideg fenék vagy derék, gyakori vizelés, hideg lábak
  • táplálja a Qit (Vese-, Tüdő-, Szív-Qi): légszomj, asztma, köhögés
  • táplálja a test raktárait, Eszenciát (Jing): szellemi kimerültség, idegesség, nyugtalanság, impotencia, terméketlenség
Fontos:

A dió sokaknál nyálkahártya-irritációt okoz. Ne egyél sok diót, ha hőhullámaid vannak, éjszaka izzadsz, vagy piros foltok jelennek meg idegességnél vagy alkoholfogyasztásnál.
Felhasználása: Érdemes a diót beáztatni 5-8 órára használat előtt, majd alaposan átöblíteni, lecsöpögtetni és száraz serpenyőben pirítani. Így egyrészt sokkal finomabb, ugyanis a keserű anyagok kioldódnak belőle, és olyan íze lesz, mint a friss (nem szárított) diónak. Másrészt az áztatás hatására aktiválódnak benne az enzimek, melyek elkezdik felemészteni a zsírokat, és így könnyebben emészthetővé válik. Érdemes egyszerre egy nagyobb adagot áztatni, majd pirítani. Ha jól megpirítod, és nem marad nedves, akkor így 1-2 hétig eláll befőttes üvegben.

MANDULA

  • enyhén melegítő-semleges hatású, édes-keserű ízű
  • legfőbb hatásterülete a Tüdő Yin táplálása: száraz köhögés, száraz tüdő,  nedvesíti a beleket, székrekedés
  • Yin táplálása: idegesség, depresszió, csontritkulás
Fontos:

A  nedves tünetekkel küszködők - lomhaság, vizenyő - problémáit elmélyítheti a sok mandula. A náthával vagy más nyálkás problémákkal küszködő gyerekeknek súlyosbíthatja a nyálkaproblémáit a mandulatej rendszeres fogyasztása.
Felhasználása: Áztasd be legalább egy éjszakára (8 óra), majd reggel húzd le a héját. Így fogyaszd felaprítva vagy megdarálva.

TÖRÖKMOGYORÓ

  • semleges hatású, édes ízű
  • legfőbb hatásterülete emésztés táplálása: hasmenés, étvágytalanság, testsúly csökkenés, soványság, fáradtság, energiahiány, kimerültség,
  • táplálja a Vért: vérszegénység, homályos látás, hajhullás
Fontos:

A törökmogyoró zsírsavai nagyon könnyen oxidálódnak, ezért a kemény héj eltávolítása után rövid időn belül el kell fogyasztani.  várandósság és a szoptatás ideje alatt ne fogyasszuk, mert allergén anyagokat tartalmaz.
Felhasználása: Mindig áztasd be felhasználás előtt min. 8 órára, majd leszűrve és jól átöblítve szárazon pirítsd meg.

5 Elem magazin!

Szezonális étrend, irányelvek, alapanyagok hatásai és felhasználása

 

Egészséges életmód szezonálisan

Pin It on Pinterest

Share This