ELŐKÉSZÍTÉSI IDŐ: 30 perc
SÜTÉSI IDŐ: 30 perc
FERMENTÁLÁSI IDŐ: 5-10 nap
GLUTÉNMENTES
VEGÁN
Annyira rákaptam a fermentálásra, hogy mindig legalább 4-5 üveg van tele zöldségekkel a pulton, és a hűtőben is egy egész polcot elfoglalnak. Amióta Király Ágitól megtanultam (van a blogon vele egy videós beszélgetésünk;), hogy hogyan lehet a zöldségeket úgy elkészíteni, hogy spájzban is hónapokig elálljanak, azóta a polcokon is gyülekeznek. Most éppen rebarbara, vegyes savanyú, pok choi, kurkumás-gyömbéres káposzta erjed a pulton. A hűtőben van még retek, paradicsom (tavaly nyárról), cékla, citrom. Most a kedvenc vegyes savanyúságunkat készítettem el úgy, hogy a káposzta helyett pok choit tettem bele. Így még színesebb lett, és a pok choi enyhén csípős íze is nagyon jól áll neki.
MIÉRT JÓ A FERMENTÁLÁS?
A fermentált zöldségek sokkal könnyebben emészthetőek a testünk számára, a bennük lévő tápanyagokat a testünk sokkal hatékonyabban fel tudja dolgozni, mint a nyers zöldségekben lévőket. A fermentálási folyamat során ráadásul a zöldségek vitamintartalma is emelkedik: sokkal magasabb a savanyított káposzta C-vitamin tartalma, mint a nyers vagy a párolt káposztáé, emellett van benne többek között B12 és folsav is. Ami miatt azonban még inkább szeretem a fermentált zöldségeket: az ízük. Komplex és karakteres ízek alakulnak ki ugyanis az erjedés során, amik a hétköznapok étkezéseit különleges ízekkel és textúrákkal egészítik ki. Így egy gyors levest is különlegessé tesz, de egy omlettbe tekerve is változatosságot hoz. Nem mellesleg az emésztésünknek is nagyon jót tesz: élő probiotikus baktériumkultúrák alakulnak ki az erjedés során, melyek a bélflóránkat táplálják, és ezen keresztül támogatják a test immunrendszerét.
VEGYES SAVANYÚSÁG FERMENTÁLVA – szinte bárhogy variálható
3 db 7 dl-es üveghez
- 1 kg kínai kel vagy kelkáposzta, édes káposzta vagy pok choi – akár vegyesen, vékony csíkokra vágva
- 2 közepes (kb. 20 dkg) sárgarépa
- 1 közepes (kb. 20 dkg) jégcsapretek vagy 1 csomag hónapos retek
- 2 dkg bio gyömbér, megmosva és apróra vágva vagy lereszelve
- 5 cikk fokhagyma, megtisztítva és apróra vágva vagy lereszelve
- 1 fej hagyma vagy egy csomag újhagyma, megtisztítva és vékony karikákra vágva
- 30 gramm só – a só mennyisége zöldségek pontos mennyiségétől függ. Mérd le a zöldségeket, és az összes zöldség súlyának 2%-át számold ki. Ez 1,5 kg zöldség esetében 3 dkg, azaz 30 gramm só. Ha 2 kg zöldséged van, akkor 4 dkg, ha 1 kg, akkor 2 dkg sót számolj.
Az extrák, elhagyhatóak, de én nagyon szeretem benne, mert színsebbé, ízletesebbé, táplálóbbá és izgalmasabbá teszi a savanyúságot:
- 2 evőkanál gojibogyó
- 1 maroknyi wakame alga
- 5 szem borókabogyó
Készítsd elő a zöldségeket és a fűszereket:
- A kínai kelt, pok choit mosd meg, a káposzta külső hervadtabb leveleit fejtsd le és tedd élre. Egy szűrőben hagyd lecsöpögni.
- Mosd meg a sárgarépát és a retket, és egy uborkagyalun gyaluld le vékony karikákra.
- Mosd meg a gyömbért, és a héjával együtt aprítsd fel egészen apróra vagy reszeld le. (Ha nem bio a gyömbéred, akkor tisztítsd meg.)
- Tisztítsd meg a fokhagymát, aprítsd fel vagy reszeld le.
- Tisztítsd meg a hagymát, vágd fel egészen vékony szeletekre vagy karikára.
- A kínai kelt/káposztát/pok choit vágd fel vékony csíkokra.
- A zöldségeket és a fűszereket keverd össze a keverőtálban, keverd hozzá a sót, és alaposan vegyítsd össze.
- Ha használod az extrákat, azokat is keverd bele.
- Takard le, és hagyd így állni min. 30 percig, max. 2-3 óráig.
- Gondoskodj róla, hogy az üvegeid és a tetejük tiszta legyen. Elég, ha alaposan elmosod, nem kell kiforrázni.
5 Elemes tanfolyamok
2023-as/24-es áron most utoljára
- Ritmusban magaddal és az évszakokkal - 6 hetes online 5 Elemes étrendi alaptanfolyam
- Változókor bölcsessége: személyre szabott étrend és elmélet - 8 hetes online tanfolyam (elmélet+gyakorlat)
- Ritmusban magaddal és az évszakokkal - 6 hetes online 5 Elemes étrendi alaptanfolyam
- Töltődj fel! - csikung (Qigong) 6 hetes online alaptanfolyam - Oldd a feszültséget, engedd el stresszt és lazulj mozgással
Nyomkodd a zöldséget üvegbe, jó szorosan:
- Fél óra után a besózott vegyes zöldséged enged egy kis levet. Ha káposztát vagy kínai kel használsz, akkor kicsit meg is gyúrhatod. Ha pok choit vagy más efféle leveles zöldséget, akkor annak a levelét igyekezz minél kevésbé megtörni.
- Miközben megtöltöd az üvegeket, nyomkodd le alaposan, hogy kiszorítsd közben az üvegből a levegőt.
- Töltsd teljesen tele az üveget, és a káposzta leve lepje el a zöldségeket. Nyomkodd bele alaposan a zöldségeket az üvegbe. (Ezt nem véletlenül ismétlem el – fontos!)
- Csavard az üvegre a tetejét szorosan meghúzva, mosd le az üveget, és állítsd egy tálkába vagy tányérra.
- Tedd meleg, de nem napos helyre. Figyeld, de ne nyitogasd az üveget. Nem baj, hogy sziszeg – ez az erjedés jele.
- Hagyd így erjedni 5-10 napig.
ERRE FIGYELJ
- Az üveged és a tetejük legyen tiszta.
- A fém tető – hívják lapkának is – legyen teljesen sérülésmentes, mert a sós lé kikezdi. Ehhez lehet, hogy kell venned fedőket külön. 2-3 használat után érdemes új fedőt venni az üveghez, ha rendszeresen fermentálsz benne.
- Az üvegeidet töltsd tele, ha marad egy kevés káposztád a végén, keress neki egy kis üveget, amit meg tudsz tölteni teljesen.
- A zöldségeket nyomkodd bele az üvegbe. Fontos, hogy kinyomkodd a lehető legtöbb üres helyet az üvegből, mielőtt lezárod.
- Tedd meleg, de nem napos helyre.
- Az üveg tetejét jól szorítsd rá, és állítsd egy tálkába vagy egy tálcára. Ide tud folyni majd az üvegből kifolyó lé.
- Az erjedés hatására keletkező szén-dioxid miatt nyomás alakul ki az üvegben, és ez a folyadék egy részét kinyomja az üvegből. A nyomás miatt nem kell aggódnod, nem fog szétmenni az üveg – csak akkor pattan el az üveg, ha hibás –, a fém tető alól ki tud folyni a savanyúság leve. Az erjedés során sziszegni fog az üveged, de ez sem ad okot az aggodalomra. A felesleges folyadék kifolyik az üvegből, ezért teszünk alá tálkát vagy tálcát.
FERMENTÁLÓDÁS, ERJEDÉS
Én az ilyen vegyes savanyút kb. 5-10 napig szoktam a konyhában érlelni, attól függően, hogy mennyire van meleg. Az érlelési idő sokmindentől függ, többek között a hőmérséklettől is, illetve attól is, hogy mennyire savanyún szereted a zöldségeidet. Ha csinálsz egy párszor, kitapasztalod majd, hogy hogy ízlik neked.
FELHASZNÁLÁS
- Tavasszal sokszor zöld salátafélékbe keverem az efféle vegyes savanyúságokat, és a levét is meg szoktam tartani salátaszósznak.
- Nagyon jó savanyúságként ételek köreteként.
- Levesben ízesítőnek is szuper.
- Omlettbe tekerve vagy rántottához keverve is meglepően finom reggelire, ha unod a tojást.
5 Elemes tanfolyamok
2023-as/24-es áron most utoljára
- Ritmusban magaddal és az évszakokkal - 6 hetes online 5 Elemes étrendi alaptanfolyam
- Változókor bölcsessége: személyre szabott étrend és elmélet - 8 hetes online tanfolyam (elmélet+gyakorlat)
- Ritmusban magaddal és az évszakokkal - 6 hetes online 5 Elemes étrendi alaptanfolyam
- Töltődj fel! - csikung (Qigong) 6 hetes online alaptanfolyam - Oldd a feszültséget, engedd el stresszt és lazulj mozgással