A légzés a legalapvetőbb szükségletünk, mégis gyakran tapasztalható, hogy még az aktívan sportolók körében sem egyértelmű, hogyan lehet „jól csinálni”. Sokan nem tudják megkülönböztetni a mély, ellazult légzést a felszínes, feszült légzéstől.
Érdekes módon csecsemő- és kisgyerekkorban a légzés még természetesen helyes, ám az idő múlásával ez megváltozik. Ebben a stressz játssza a fő szerepet, amely külső és belső feszültségeket okozva elrontja a kisgyermek szép, természetes hasi légzését, és kitartóan meg is tartja ezt a rossz mintát felnőttkorban. De ne gondoljuk, hogy ez végleges állapot, mert ez a minta is megváltoztatható, és élvezhetjük annak számtalan előnyét.
A légzés fizikai szempontból
Lássuk gyorsan a fizikai előnyöket, hogy aki elolvassa ezt az írást, kedvet kapjon a légzéssel való foglalkozáshoz!
A mély hasi légzés növeli a fizikai teljesítményt, csökkenti a vérnyomást, javítja a stressztűrő képességet, pihentetőbbé teszi az alvást, segíti a szervezet méregtelenítését, és igen, még a testsúlyszabályozásban is szerepet játszik.
A legalapvetőbb hiba a rekeszizom feszültségében és inaktivitásában rejlik. Ez abban nyilvánul meg, hogy belégzéskor a rekeszizom nem süllyed lefelé, és a has nem tágul kifelé. Ennek oka legtöbbször a stressz, amely feszültséget tart fenn a rekeszizomban.
Mi történik, ha a rekeszizom lesüllyed?
Először is, a légzés mélyebb és kielégítőbb lesz. Sokan mondják, hogy olyan érzésük van, mintha nem tudnának egy jóleső, nagyot belélegezni. Ez legtöbbször a rekeszizom működési zavara miatt van. Amikor a rekeszizom süllyed, finom nyomást gyakorol az alatta lévő szervekre, és elkezdi őket masszírozni. Ez javítja az emésztést, és sokszor krónikus székrekedést is megszüntet, mivel ez a mozgás segíti a belek mozgását, ami jobb vérellátást és hatékonyabb bélmozgást, ürítést eredményez.
A rekeszizom megfelelő mozgása által a légzés során a tüdő alsó részei is aktiválódnak. Ez az a terület, amelybe az autonóm idegrendszer paraszimpatikus ága fut be. A mély, lassú légzéskor a paraszimpatikus idegrendszer aktiválódik, emiatt feszültségoldó, pihentető ez a légzésfajta, nem mellesleg még az emésztésünk is hatékonyabban működik ilyenkor.
Hogyan csináld?
Alapvető szempontok, amelyekkel ellenőrizheted a légzésedet:
- A légzés orron át történik, mind befelé, mind kifelé. A szánkat csak evésre, ivásra és akkor nyissuk ki, ha nagyon közölni akarunk valamit. Amúgy nem kell.
- A rekeszizom belégzéskor lesüllyed, ezt onnan tudod ellenőrizni, hogy a hasad kifelé tágul; kilégzéskor pedig összehúzódik.
- A légzéskor a has mozog hangsúlyosan, nem a mellkas.
5 elemes online
csikung klub
Lazíts mozgással töltődj közösségben
Online előfizetés, hetente frissülő edzésprogrammal
- Videós tananyag
- Támogatás a rendszeres mozgás beépítéséhez
- Konzultációs lehetőség
- 5 elemes életmódtanácsok
- Motiváló közösség
Energetikai szempontból
Jöjjön a légzés energetikai szempontja! Ebben semmi hit alapú dolog nincs, nagyon logikus és érthető lesz, mivel én is megértettem.
Miért fontos a légzés a kínai gyógyászat szerint? Testünk kétféle alapvető energiából táplálkozik:
- Születés előtti energia: Ez a vesékhez tartozik, és az élet folyamán folyamatosan fogy. Csak pihenéssel, speciális csikung (Qigong) gyakorlatokkal, meditációs technikákkal és imával növelhető. Ez az energia határozza meg minden szervünk jin és jang alapját, azaz azt, hogy mennyire vagyunk életerősek, és milyen hosszan élünk.
- Születés utáni energia: Ez két részből áll, és könnyen pótolható. Az egyik forrása a légzés, a másik pedig a táplálkozás. Itt a probléma az szokott lenni, hogy ha nem megfelelő a légzésünk és táplálkozásunk, és nem ad elég energiát, akkor a testünk a vesékből fogja kivenni a hiányzó részt. Ez pedig meríti az alapkészleteinket, és befolyásolja vitalitásunkat és élethosszunkat.
Milyen érdekes, hogy a kiégésnél, ahol energetikailag erősen érintett a vesék kimerülése, pont az életkedv és a tetterő tűnik el. Itt sem történik más, mint hogy többet terheljük magunkat, mint amennyit elbírunk, és szervezetünk az alapvető tartalékaihoz nyúl.
Hogyan csináld?
Itt a fizikai szempontokat kiegészítve a következőket csináljuk. Megjegyzendő, hogy a csikung (Qigong) és tájcsi (Taiji) gyakorlatokban sok légzésfajta létezik, amelyeket funkció és gyakorlat szerint használunk. A hasi légzés egy alap légzés, amelyre minden más épül:
- Minden esetben az ánusz területét finoman felhúzzuk, ez zárja a csít (Qi) az alhasban.
- A figyelmünk végig az alhason van.
- Amikor belélegzünk, a figyelem és a légzés kitágítja az alhast előre, oldalra és hátra is. Ez segíti energetikailag a rekeszizom alatt lévő összes szerv csí (Qi) ellátásának fokozását.
- Végig az alhas mozog, a köldök alatti terület, és nem a mellkas vagy a felhas.
Ha így minden nap reggeli és esti órákban 5-5 percet a légzésünkre figyelünk, és megfogadjuk ezeket a szempontokat, pár héten belül érezhetjük a hatását.
Az, hogy valami nem sikerül elsőre, az nem azt jelenti, hogy valaki ügyetlen, csak azt, hogy az idegrendszerében most egy másik program fut, amire a teste reagál, és ezt a programot kell átírni. Onnan már más lesz az alap program. Korszerű példával élve: egy újabb Android verzió több és jobb lehetőséget kínál.
Légzés a csikungban (Qigong) és tájcsi (Taiji)
Mind a csikung (Qigong), mind a tájcsi (Taiji) gyakorlatokban sokféle különböző légzést tanulunk, attól függően, milyen gyakorlatról van szó. A légzés két legfontosabb tulajdonsága ezekben a gyakorlásokban a figyelem jelenben tartása és a test belső energiájának akadálymentes mozgatása.
Ha szeretnéd fejleszteni a légzésedet, és segítségre van szükséged, akkor csatlakozz az 5 elemes Online Csikung Klubhoz vagy Budapesten a csikung (Qigong), illetve tájcsi (Taiji) edzésekhez.
Fejleszd a légzésed és mozogj
Kezdő 5 Elemes Csikung (Qigong)
edzés Budapesten
Egészségmegőrzés és -fejlesztés légzéssel és mozgással