Receptek
KRÉMES KUKORICAKÁSA ZÖLDEKKEL ÉS KECSKESAJTTAL – gyors, egyszerű, színes
Ezt a receptet azért szeretjük nagyon, mert bármelyik étkezésre bevetheted: reggelire, ebédre vagy vacsorára egyaránt pazar. Ráadásul gyorsan elkészül, és dobozolhatod is, ha másnap munkahelyi ebédként vinnéd magaddal.
PÓRÉHAGYMA ÉS KRUMPLI – leves, köret, főétel, reggeli-alap
A hétköznapok jó étrendje sokszor kihívást jelent, pedig egy kis előkészítéssel tápláló és színes ételek készíthetőek a legegyszerűbb alapanyagokból is. Mi a hétköznapok jó étrendjét a mozaikkonyhával oldjuk meg, ami mozgásteret ad az ízlésednek és a kreativitásodnak, de mindeközben irányelveket, recepteket és tudást is biztosít. Így nem maradsz magadra és van egy keretrendszer, amiben könnyen tudsz navigálni.
SALÁTALEVES ÉS SALÁTAFŐZELÉK – 30 perc alatt
A salátaleves és a salátafőzelék furán hangozhat első hallásra, pedig a magyar konyha egyik régi étele, ami nagyanyáink tavaszi és nyári asztalán rendszeresen szerepelt. Nyáron sokszor savanyított tejtermékkel habarják.
TÚRÓTORTA KÖLESBŐL GYÜMÖLCSÖKKEL – a kedvenc sütink
Ezt a sütit egy ukrán túrótorta alapján fejlesztettem ki, és a túró helyett főtt köles kerül bele. Én a kölest főzés előtt 5 napig fermentálni szoktam, és így megsavanyodik, és megfőzve a túró savanykás ízét hozza.
KÍNAI KEL PIKÁNS SZÓSZBAN – 6 összetevőből 20 perc alatt
A kínai kel semleges-frissítő hatású zöldség, mely táplálja a testnedveket, kivezeti a hőséget. A hatása miatt igazán szuper zöldség a nyári időszakban. Ha enyhén csípős szósszal kombinálod, akkor esős, párás időben támogatod a tested, illetve így a Vastagbél működését serkented.
ZÖLD LEVELESEK GYÖMBÉRMÁRTÁSBAN – gyorsan és egyszerűen
Tavasz van, ráadásul most a változékonyabb fajtából. Nem kevés bizonytalansággal az életünkben – tegyük még ezt is hozzá. Ilyenkor különösen érdemes odafigyelni az étrendünkre, ami alapot ad, stabilitást teremt.
GOMBÁS HAJDINÁVAL TÖLTVE: céklalevél, kelkáposzta vagy mángold
Hagyományosan a töltikéket –a magyar konyhához hasonlóan darált hússal töltik meg –, viszont paradicsomszószban párolva főzik készre. Ennek egy vegán változatát készítettem most el nektek hajdinával és gombával töltve.
FŰSZERES SÁRGARÉPASALÁTA – 25 perc alatt
Ezt a fűszeres sárgarépasalátát olyankor szoktam bevetni, amikor valami izgalmasat lenne jó készíteni, de nincs időm rá. A sárgarépa általában alapfelszerelés nálunk télen, és amikor már kifogyok az ötletekből, olyankor jut eszembe ez a saláta.
SÓS KÁSA REGGELIRE VAGY EBÉDRE – waldorf-saláta másként
Az emésztőrendszer egyik fő aspektusa, amit a nyugati táplálkozás tudomány gyakran nem hangsúlyoz: az emésztőrendszert melegíteni kell ahhoz, hogy jól működjön. Ez különösen fontos hideg időben, amikor a testnek védenie kell magát a külső hidegtől. Ha belülről az étrendünk melegít minket, akkor a testnek csak egy fronton kell megküzdenie a hideggel – a belső meleg pedig támogatja ebben.
SÓBAN ELTETT CITROM – fermentált fűszer
Az egyik kedvenc fűszerünk a sóban eltett citrom, melynek elképesztően gazdag íze miatt végtelenül leegyszerűsödik a dolgunk főzés közben, mert meg is van oldva a fűszerezés. Gyakran készül ajándékba is, és általában betalál.
GYORS EBÉDEK HÉTKÖZNAPOKRA – variációk egészben sült csirke felhasználására
A legfontosabb dolog, amit érdemes kiemelnünk az ebéd kapcsán: mindenképpen figyelj rá, hogy legyen benne fehérje és sok zöldség – a zöldség ősztől nem nyersen, hanem párolva, pirítva vagy sütve.
ZÖLDBABLEVES – egyszerű, friss egytálétel 30 perc alatt 8 alapanyagból
Ha valaki megkérdezné, hogy mi a kedvenc zöldségem, teljesen biztosan nem a zöldbab jutna eszembe. Pedig amikor végre kapok a termelőtől szép zöldbabot vagy éppen sikerül a kertben az ültetésünk, és bőségesen terem, akkor a legnagyobb örömmel főzök belőle.
Tudástár
ZÖLDSÉGEK TÁROLÁSA ÉS FRISSEN TARTÁSA – nincs többé fonnyadt és elfelejtett zöldség
Tavasszal minden életre kel, ami egyfajta évről-évre megtörténő újjászületés, egy új ciklus kezdete. Ilyenkor minden kicsit felpezsdül, csicseregni kezdenek a madarak, kibújnak az első zöldek a földből, a nap sugarai pedig egyre melegebbek. Az idő ezzel együtt is változékony ilyenkor, és a szél meglepően furfangosan tud behatolni minden résen. Légy te is résen emiatt!
TAVASZI SZÉL VIZET ÁRASZT… – tavaszi szezonális étrend- és életmódtanácsok
Tavasszal minden életre kel, ami egyfajta évről-évre megtörténő újjászületés, egy új ciklus kezdete. Ilyenkor minden kicsit felpezsdül, csicseregni kezdenek a madarak, kibújnak az első zöldek a földből, a nap sugarai pedig egyre melegebbek. Az idő ezzel együtt is változékony ilyenkor, és a szél meglepően furfangosan tud behatolni minden résen. Légy te is résen emiatt!
KÍNAI ASZTROLÓGIA 2022 DECEMBER – Felkavaró áradás
Különleges találkozások ideje lehet, a Patkány és a Bivaly vonzzák egymást. Egyszerre keltenek bizalmat egymásban, ugyanakkor meg is mérettetik a bizalmat: hajlamosíthatnak kételyekre, színfalak mögötti kapcsolati zűrökre. Tűz jegyekre van szükség, hogy a Fém megmunkálhatóvá váljon, de a tél közepén ez az erő nem hatásos, így ha nem kezdenek vele valamit, ha nem veszik használatba, a Fém hajlamos berozsdálni.
KÍNAI ASZTROLÓGIA 2021 DECEMBER – ideje, hogy pihenni térj
Különleges találkozások ideje lehet, a Patkány és a Bivaly vonzzák egymást. Egyszerre keltenek bizalmat egymásban, ugyanakkor meg is mérettetik a bizalmat: hajlamosíthatnak kételyekre, színfalak mögötti kapcsolati zűrökre. Tűz jegyekre van szükség, hogy a Fém megmunkálhatóvá váljon, de a tél közepén ez az erő nem hatásos, így ha nem kezdenek vele valamit, ha nem veszik használatba, a Fém hajlamos berozsdálni.
2020. október – Fém-Patkány év, Tűz-Kutya hónap
Az érett gyümölcsök őszi lehullása és szétesése kifejezi a kapcsolatok elszakadását, a dolgok szétvál(aszt)ását, az elengedés képességét, ami egyfajta fémes minőséget képvisel, s ezáltal a hiteles kapcsolatok kialakításának lehetőségét. Ugyanakkor azt is jelképezi, hogy ha jól időzítesz, a dolgok az öledbe pottyanhatnak, akár a fáról a gyümölcs.
ÉTRENDI IRÁNYELVEK A JÓ IMMUNRENDSZERÉRT
Az őszi étrendre való átállás leginkább azért fontos, hogy elkerüljük a tipikus őszi betegségeket – megfázásokat, gyakori fertőzőbetegségeket. Az őszi időszakot, ami az egyensúlyról szól, használjuk tudatosan az egészségünk egyensúlyának megteremtésére, mert ez lesz a legjobb alapja az erős immunrendszerünknek.
A STABIL IMMUNRENDSZER
A hagyományos kínai orvoslásban az immunrendszer ereje azt jelenti, hogy a tested ellenállni tud a külső hatásoknak. Ha nem elég erős az immunrendszered, akkor a külvilág hatásaira érzékenyebben reagálhatsz: könnyebben megfázol, allergiás lehetsz, elkaphatsz betegségeket, vagy a nyári melegben könnyebben kaphatsz napszúrást.
NYÁRI ÉTREND
A magyar klimatikus viszonyok mellett a nyár száraz és meleg. Ezt a száraz és meleg időt jó ellensúlyozni a nyári étrendünkkel tehát: ellensúlyozni a szárazságot a testnedveinket tápláló étrenddel, a hőséget pedig frissítő hatású alapanyagokkal.
NYÁRI ÉTREND SZABÁLYAI – 7 tipp a jobb emésztésért
Meleg van, ezért vágyunk a ropogós, friss harsogó zöldségekre. Ez a testünk egy bölcsessége, ami megmutatja, hogy mire is van szüksége. Érdemes azonban a nyers ételeket mindig párolt és főtt ételekkel kombinálni.
IMMUNERŐSÍTÉS – táplálkozás, légzés, mozgás
Immunerősítésre mindig szükség van. Jó, ha folyamatosan törekszünk rá, hogy a testünk minél ellenállóbb legyen a külső hatásokra. Az immunrendszer, tehát a test védekező rendszere a kínai orvoslás szerint több szinten zajlik.
SZEZONÁLIS ÉLET – tél = raktározás
A téli időszak sokak számára nehéz, mert sötét van és hideg. A kínai gyógyítás szerint ez a raktározás időszaka, és így a visszavonulás, a pihenés, a befelé fordulás, a belső munka, a töltekezés ideje. A tavaszi fáradtság egyik oka sokszor pontosan az, hogy ilyenkor nem fordítunk elegendő időt a pihésre.
ÉVKEZDÉS TUDATOSAN: Kell egy terv!
Az újévi fogadalmak azokat a vágyainkat fogalmazzák meg, amelyeket valóban szeretnénk elérni, és nem azért nem valósulnak meg, mert túlságosan gyengék vagyunk, vagy netán nincs elég kitartásunk és akaraterőnk. Sokkal inkább az a probléma, hogy NINCS TERVED.