A hajdinapalacsinta egy azok közül az ételek közül, amit gyakran készítünk. Mégpedig azért, mert egyszerű. Tényleg! Bekeverek egy nagyobb adag tésztát, amit aztán befőttes üvegben tárolok a hűtőben. Akár egy hétig is eláll, és reggel csak elő kell venni, és 15 perc alatt kész a reggeli. Ezt a változatot tojással készítjük: nem csak a tésztájában van tojás, hanem rá is sütünk egy adagot, majd zöldségekkel alaposan megrakodva hajtogatjuk. Kiadós és tápláló reggeli, de akár ebédre a munkahelyre is csomagolhatunk belőle.
A rásütött tojás ötlete Kínából származik. Shanghaiban a piacon ettünk ilyet egyszer. Ott vaslapon melegítették fel a búzalisztből készült előre elkészített palacsintát, amire sütöttek egy tojást, és mindenféle zöldséggel töltötték, szószokkal meglocsolták, majd hajtogatva nyújtották át.
Az ötletadó tojásos palacsinta zöldségekkel Shanghai egyik utcai árusánál
A hajdina sokak számára nem kifejezetten ízletes gabona, ugyanis nem szeretik a kissé kesernyés ízét. Ez egyrészt abból fakad, hogy csak a pirított változatát ismerik – ezek sötétbarna gabonaszemek. Kapható azonban pirítás nélkül szárított hajdina is, melynek színe kifejezetten világos. Keressük a boltokban inkább ezt, mert sokkal ízletesebb. Mi legtöbbször liszt formájában eszünk hajdinát, egyszerűen azért, mert kevésbé tömény. Szívesen készítek belőle a palacsinta mellett süteményt is, és az egyik nagy vágyam, hogy itthon hajdinalisztből tésztát gyúrjak. Ha sikerül kikísérleteznem a házi soba tészta (100% hajdinalisztből készült japán tésztaféle) titkát, azt mindenképpen elmondom itt is.
HAJDINAPACSINTA TOJÁSSAL ÉS ZÖLDSÉGEKKEL
10-12 db normál méretű, vékony vagy 20-22 kis méretű, vastagabb palancsintához
Tészta:
- 25 dkg hajdinaliszt (Tűz)
- 2 tojás (Föld)
- ½ teáskanál só (Víz)
- kb. 4 dl víz és sör vegyesen (Víz, Tűz)
- 1 dl kókusztejszín elhagyható, de ha nem használjuk, akkor 1 dl vízzel többet tegyünk bele (ha nem teszünk bele kókusztejszínt, könnyebben törik a tészta)
- 1 kk mozsárban frissen őrölt római kömény (Fém)
- 1 kk mozsárban frissen őrölt fekete kömény (Fém)
- 1 kk mozsárban frissen őrölt koriandermag (Fém)
Töltelék:
- saláta és zöldfűszerek
- 2-3 tojás, villával felverve és csipetnyi sóval ízesítve
vagy
- 10 dkg sárgaborsó puhára főzve és kevés gyömbérrel összeturmixolva
Szósz:
paradicsomszósz vagy bármilyen más szósz, ami a kedvünkre való
- Keverjük össze a tésztát, és hagyjuk állni legalább egy fél óráig.
- Süssük ki ugyanúgy, ahogy a palacsintát szoktuk.
- A második oldal sütése kezdetekor öntsünk rá a felvert tojásból. Süssük rá pár perc alatt.
- Tegyünk rá salátát, zöldfűszereket, szószt, és hajtogassuk háromszög alakúra.
- Zsírpapírba téve könnyen szállítható, nyári piknikek egyik főszereplője is lehet.
Tipp: Legyünk kreatívak a palacsinta töltelékét és felhasználást illetően. Bármit tehetünk bele, ami csak eszünkbe jut. Keverhetünk a tésztába párolt, összeturmixolt spenótot például. Gyönyörű zöld palacsintákat kapunk.
Spenótos hajdinapalacsinta sült céklával és kecskesajttal
HAJDINA HATÁSA
A hajdina gluténmentes gabona, mégis az a tapasztalat,hogy ha valakinek komoly glutén-érzékenysége van, nem feltétlenül tudja megenni a hajdinát. Jóllehet botanikailag nem a gabonák családjába tartozik, hanem egy keserűfűféle, manapság mégis gabonaként tartják számon.
Hatása semleges, enyhén hűtő. Segíti az emésztést: táplálja a Lépet és a Gyomrot, lefelé irányítja a Qit, kivezeti a Nyálkát. Jól alkalmazható tisztítókúrák esetén. Nyáron az árpa mellett remekül használható a hőség ellensúlyozására.