Reggeli rituálék: meleg víz és kuzu

2016. február 06. | Egyéb

 

Mindenkinek másképpen zajlik a reggel: vannak, akik kipattannak az ágyból és azonnal nekilátnak az aznapi teendőknek, másoknak szükségük van időre a felébredéshez. A napi ritmus nagyon habitus és egyénfüggő, és érdemes odafigyelni rá. Reggel az ébredéssel ugyanis nem csak az elménk és a szellemünk ébredezik, hanem a testünk is.

Reggeli rituáléja majd minden embernek van: torna, kávé, tea, üldögélés – ezek a leggyakoribbak. Lehet hosszabb vagy rövidebb, aktív vagy inkább nyugodt – a lényeg, hogy nekünk jó legyen. Érdemes valami ilyesmit kialakítani magunknak, hogy egy kis időre magunk tudjunk lenni, és ezzel megalapozzuk a napunkat.

Két ilyen rituálét vezetünk be a holnapi nappal: egy csésze meleg víz és kuzu. Mindkettőt éhgyomorra igyuk.

 

1. MELEG VÍZ ÉHGYOMORRA

Igyunk reggel meleg vizet: 1-2-3 dl – ízlés szerint, melegen vagy langyosan.

 

2. MELEG VÍZ NAPKÖZBEN

Egy termoszt töltsünk meg meleg vízzel, és napközben ezt igyuk.

 

3. KUZU – A GYÖKÉR, AMITŐL MEGKÖNNYEBBÜLSZ

 

 

A tisztítókúrák alkalmával nagyon hatékony minden nap kuzuval kezdeni a napot, mégpedig legalább 10 napon keresztül: reggel éhgyomorra fogyasztandó.

A kuzu egy növényi sűrítőanyag, mely vadon termő nyílgyökérből készül. Alapvetően ázsiai alapanyag, ahol a mindennapi táplálkozás részeként ételek – levesek, szószok, édességek – sűrítésére használják. A kuzu teljesen ízetlen, és a tisztítókúrák részeként vízzel készül. Keverhetünk bele gyümölcslevet vagy más tisztító alapanyagokat is.

Kúraszerűen alkalmazva elsősorban tisztító hatása miatt fogyasztjuk: méregteleníti a vékony- és vastagbelet, védi és építi az emésztőrendszer nyálkahártyáját (gyomor, belek), nyugtatja és megszűnteti a gyulladásokat. A tisztítókúrák mellett reflux, gyomorfekély, mindenféle gyomor- és bélbántalmak és gyengeség esetén, fejfájás, hányinger, hányás megszűntetésére használjuk. A várandósság alatti rosszullétek is megszűntethetők sok esetben a kuzu segítségével.

Recept

Egy kis lábasban 1 teáskanál kuzuport keverjünk csomómentesre 2 dl hideg(!) vízzel. Állandó keverés mellett főzzük fel, és továbbra is kevergetve sűrítsük be.

Receptvariációk

  • Gyümölcslével: Használhatunk víz helyett gyümölcslevet is a kikeverésre, így leginkább egy jó kis desszertet kapunk, ami napközben vagy ebéd után jól jöhet, mert feldobja a napot, és elveszi a böjt élét. Készíthetjük almalével, piros bogyósok levével, körtelével – a lényeg, hogy cukormentes, tartósítószer-mentes és jó minőségű gyümölcslevet használjuk hozzá. Legjobban a 3-5 literes kiszerelésben kapható vákuumozott gyümölcslevekkel járunk jól. Az elkészítés a fenti recept szerint zajlik, azzal a különbséggel, hogy hideg víz helyett hideg gyümölcslevet használunk.
  • Gyömbérrel és szójaszósszal készítve erősíti az immunrendszert, támogatja az anyagcserét és segíti az emésztést. A fenti receptbe keverjünk 1 késhegynyi reszelt gyömbért és 1 teáskanálnyi szójaszószt. Ez a recept inkább a vacsora kiegészítéseként szolgálhat.
  • Umeboshi-val: Megfázás, gyomor és bélbántalmak, túlsavasodás, fáradtság, hányinger, másnaposság, terhességi hányinger, kemoterápia esetén nagyon hatékony. A fenti alapreceptbe keverjünk ½ teáskanálnyi umeboshi-t.
  • Miszóval: Segíti a méregtelenítést, túlsavasodás és gyengeség esetén ajánlott. Készíthetjük levesként is: melegít és energiával tölt fel
  • A nyári gyümölcsdömpingben készíthetünk gyümölcspudingot kuzuval. Recept:http://otelemesfozes.hu/?q=node/338

Pin It on Pinterest

Share This